Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Dodatkowym pojęciem stosowanym w wyszukiwaniu jest właściwość wyszukiwanego dokumentu.  Aby wykorzystać w zapytaniu właściwość dokumentu niezbędne jest podanie sktóru nazwy tej właściwości oraz jej wartości. Nazwa od wartości właściwości oddzielana jest znakiem „:". Jako wartość właściwości podawane jest słowo lub fraza jaką właściwość przyjmuje.

Do danych kopiowane są te same dane jakie występują w „Wyszukiwarce przedmiotów chronionych". Ze względu na to, że wyszukujemy wśród opisów patentów, wzorów użytkowych i wzorów przemysłowych w aplikacji występują następujące właściwości dokumentów:

Nazwa kryterium jaka występuje w wyszukiwarce przedmiotów chronionychSkrót nazwy właściwości dokumentu podawany w zapytaniu
Data publikacji WUP               DWUP
Data udzielenia prawa                  DGRANT
Data zgłoszenia                  AD
Numer prawa wyłącznego                                NRRIGHT
Numer WUP                      NRWUP
Numer zgłoszenia                                      AN
Tytuł                                                 TIPL
Numer BUP                               NRBUP
Data publikacji BUP                      DBUP
Klasyfikacja MKPIPC
Klasyfikacja lokarneńskaLOC
TwórcyIN
PrzedstawicielePATATT
Zgłaszający/UpoważnieniAP

 

Przykładowo znalezienie poszukiwanego opisu przedmiotu chronionego polega na wpisaniu w pole wyszukiwania następujących wyrażeń:

TIPL:napęd – przy wyszukiwaniu opisu, który w tytule zawiera słowo „napęd",

TIPL:"rower spacerowy" - przy wyszukiwaniu opisu, który w tytule zawiera frazę „rower spacerowy",

AN:123456 - przy wyszukiwaniu opisu o numerze zgłoszenia 123456.

Właściwości dokumentów mogą być łączone ze słowami i wyrażeniami celem zbudowania bardziej złożonego zapytania:

TIPL:zestaw and wojskowy – przy wyszukiwaniu opisu, który w tytule zawiera słowo „zestaw" i w treści dokumentu zawiera słowo „wojskowy",

TIPL:rower NOT(wodny) NOT(stacjonarny) - przy wyszukiwaniu opisu, który w tytule zawiera frazę „rower", ale w treści dokumentu nie zawiera słowa „wodny" ani słowa „stacjonarny".

Aplikacja dla właściwości wspiera także prefiks w postaci „*", przykładowo

TIPL:"samochód t*" – wyszukuje dokumenty które w tytule mają frazę zarówno „samochód TIR" jak i frazę „samochód towarowy".

TIPL:"sam*" "teren*" – wyszukuje wszystkie dokumenty, które w tytule mają słowo zaczynające się od liter „sam" czyli np. samochód, a w tekście mają słowo zaczynające się od liter „teren" czyli np. terenowy.

Daty w aplikacji są podawane jako ciągi znaków i można je wyszukiwać np. poprzez wprowadzenie danych w następującym formacie :

DBUP:1997-11-24