Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Skip Navigation LinksPomoc – eksport danych

Eksport danych do pliku zewnętrznego.

W aplikacji zaimplementowana jest funkcja eksportu danych do zewnętrznego pliku typu csv. Pozwala ona na zapisanie przez końcowego użytkownika danych do pliku zewnętrznego celem zapamiętania lub przekazania rezultatu wyszukiwania do innych osób.

Przykładowy eksport wykonuje się w następujący sposób. Załóżmy że wyszukujemy wynalazki, które w tytule mają słowo „rower". Definiowanie odbywa się poprzez wybór odpowiednich opcji i wpisanie słowa „rower" w pole w sposób jak podano poniżej.

 

Rezultat wyszukiwania otrzymujemy w postaci tabeli z podaniem ilości wyszukanych pozycji. W tym momencie przed dokonaniem eksportu rekomendujemy przesortowanie wyników po jednym z kryteriów – dokonuje się to poprzez wybranie tytułu jednej z kolumn występujących na wykazie – wybrana kolumna jest sortowana, a jej tytuł podświetla się na żółto.

 

W dolnej części listy rezultatów znajduje się przycisk „Pobierz" za pomocą którego inicjowany jest eksport.  Po kliknięciu przycisku „Pobierz" pobierany jest z witryny plik wynikowy, na który różne przeglądarki reagują w różny sposób. Przykładowo przeglądarka Internet Explorer 11 wyświetla następujący komunikat.

 

Należy wówczas wcisnąć przycisk „Zapisz", po czy pojawia się kolejny komunikat :

 

Klikając w tym momencie „Otwórz" wymuszamy uruchomienie się programu skojarzonego z rozszerzeniem csv – zwykle jest to program Microsoft Excel, a rezultat wyszukiwania otrzymujemy w postaci pliku excelowego, który możemy modyfikować i zapisywać do postaci pliku .xls.