Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Manipulowanie kryteriami wyszukiwania zaawansowanego

Przykład 6: Dodawanie nowego kryterium do grupy i do zapytania.

Sposób manipulowania zaprezentujemy kontynuując poprzedni przykład. Załóżmy, że z jakichkolwiek przyczyn nie chcemy pozostawić w naszym przykładzie przedmiotu o numerze zgłoszenia 300054. Chcemy także do wykazu dołączyć nowy przedmiot jakim jest zgłoszenie 308139. Poprzez klikniecie na przycisk „Poprzednie" przechodzimy do środka grupy drugiej w zapytaniu (do tej grupy należy nasze zgłoszenie).

 

Teraz mamy możliwość wyeliminowania z wykazu zgłoszenia 300054. Najpierw wybieramy na liście kryterium „Numer zgłoszenia", a następnie operator „wybierz wyraz". Następnie klikamy na przycisk „NOT", wpisujemy w pole wartość 300054, wciskamy Enter i dodajemy operator „AND" (kryteria w grupie muszą być połączone operatorami logicznymi).

 

Po kliknięciu „Szukaj" otrzymujemy wykaz w którym zgłoszenie 300054nie występuje.

 

Powracamy do budowania zapytania poprzez kliknięcie „Nowe kryteria wyszukiwania" i poprzez kilkakrotne kliknięcie przycisku „Poprzednie" przechodzimy na początek zapytania.

 

W pole wartość wpisujemy drugie zgłoszenie 308139, wciskamy Enter i dodajemy operator OR (poprzez kliknięcie na przycisku „OR")

 

Po kliknięciu „Szukaj" otrzymujemy wykaz w którym zgłoszenie 308139 już występuje.

 

Przykład 7: Usuwanie kryterium z grupy.

Kontynuujemy poprzedni przykład. Załóżmy, że do wykazu chcemy powtórnie dodać zgłoszenie 300054. Powracamy do budowania zapytania poprzez kliknięcie „Nowe kryteria wyszukiwania" i poprzez kilkakrotne kliknięcie przycisku „Następne" przechodzimy do kryterium eliminującego zgłoszenie 300054.

 

Klikając „Usuń poprzednie" modyfikujemy zapytanie do następującej formy.

 

Po kliknięciu „Szukaj" otrzymujemy wykaz w którym zgłoszenie 300054 znowu występuje.

 

Proponujemy w tym momencie zaznaczyć całość wprowadzonych ograniczeń i nacisnąć klawisze Ctrl i C.

 

Zaznaczone ograniczenia skopiują się do schowka. Proponujemy dla kolejnego przykładu wkleić je do pliku Worda. W podobny sposób możecie Państwo kopiować zapytania do swoich raportów z badań.