Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Wybrane operatory wyszukiwania zaawansowanego

 Przykład 1: Kryterium rozpoczyna się od / kończy się na .

W bazie przedmiotów chronionych chcemy wyszukać przedmiot którego tytuł zaczyna się od słów „rowerowy" lub „"rowerowa". Aby wykonać takie wyszukiwanie wybieramy kryterium „Zaczyna się od/ kończy na" i w pole tekstowe wprowadzamy znaki jakie powtarzają się w obydwu słowach kończąc znakiem % - czyli wpisując „rowero%". Wyszuka wówczas wszystkie przedmioty dla których tytuł zaczyna się od wybranych słów.

W bazie chcemy wyszukać przedmioty które kończą się w tytule słowem „zimowy". Aby wykonać takie wyszukiwanie wybieramy kryterium „Zaczyna się od/ kończy na" i w pole tekstowe wprowadzamy poszukiwane słowo poprzedzone znakiem % - czyli „%zimowy". Wyszuka wówczas wszystkie przedmioty dla których tytuł kończy się na wybranym słowie.

Przykład 2: Wyraz w kryterium rozpoczyna się od / kończy się na.

W bazie przedmiotów chronionych chcemy wyszukać przedmiot którego tytuł zawiera słowo „rowerowy" lub „"rowerowa". Aby wykonać takie wyszukiwanie wybieramy kryterium „Zawiera wyraz zaczynający się od" i w pole tekstowe wprowadzamy znaki jakie powtarzają się w obydwu słowach kończąc znakiem % - czyli wpisując „rowero%". Wyszuka wówczas wszystkie przedmioty dla których w tytule znajdują się słowa typu: rowerowa, rowerowy, rowerowe, rowerowi, itp.